12.2.2020

Co je potřeba umět před nástupem do školy?

Od

Máte doma předškoláka, čeká vás zápis do první třídy, a tak koukáte okolo po stejně starých dětech a tápete v tom, co by měl takový předškolák umět? Tak se na to pojďme podívat.

Dítě, ruce, kostky

Tak předně je to umět představit se, tedy říct své jméno a příjmení, umět svou adresu a jména svých rodičů. Následně by také bylo vhodné, aby se dítě umělo samostatně obléct a obout, což většinou umí již z mateřské školy. Děti by měly umět rozpoznat základní geometrické tvary, měly by znát barvy a také rozlišovat pravou a levou stranu. U zápisu by pak měly zvládnout jednoduchý úkol s tímto spojený, například vzít zelenou kostičku a dát jí doleva. Samozřejmě by mělo zvládnout i něco nakreslit.

Je vhodné, aby děti uměly i nějakou básničku a písničku. U zápisu by to po nich také mohli chtít. Pokud vaše dítě projevuje zájem o čísla a písmena, určitě to není na škodu a můžete ho v tom podpořit, například tím, že mu dáte spočítat, kolik dostalo kopečků rýže, kolik dostalo bonbónů, anebo si s ním prostě zahrajete známé Člověče nezlob se. Můžete je také naučit podepsat se, alespoň ve zkrácené formě, nebo jim ukázat a vysvětli na jaké písmenko začíná jejich jméno.
Chlapec a děvče

Písmenka můžete také procvičit díky těstovinám ve tvaru písmen, které můžete přihodit do polévky. Dítě tak pravděpodobně více sní, a ještě u toho nenásilnou formou pochytí několik písmenek. Co je důležité je určitě nenutit děti do věcí, které nutně nepotřebují a na které ještě nejsou dostatečně vyzrálé. To by potom mohlo mít opačný efekt a vyvolat to v dětech spíše odpor k dalšímu učení. Nejvhodnější je tedy s dětmi co nejvíce mluvit, kdykoliv je to možné, například při večeři, nebo po cestě autem, sednout si s ním a kreslit, nebo si s ním například stavět stavebnici a povídat si o tom, co stavíte a jaký to má tvar.

Před nástupem do školy byste již dítě nemělo vyžadovat odpolední spánek a mělo by se zvládnout soustředit a udržet pozornost. Pokud si nejste jistí tím, zda je váš potomek dostatečně vyzrálý pro zahájení povinné školní docházky, můžete to určitě probrat s učitelkami ve školce, nebo navštívit pedagogickou psychologicko-poradnu.