7.5.2023

Důležitý pomocník na zahradě – nůžky

Od

Veškeré nářadí, které budete na zahradě používat, byste měli vybírat velmi obezřetně. A to nejen s ohledem na jeho funkční vlastnosti, ale také na možnost a snadnost údržby. To platí také u jednodušších pomůcek, jako jsou například zahradní nůžky. V obchodech jich nabízejí celou řadu, a mnohdy ani není jasné, které na co nejlépe použít. Které nůžky se tedy k čemu na zahradě používají?

Každý druh zahradních nůžek se využívá na speciální činnosti. Některé jsou na stříhání silných větví, jiné na slabá stébla trávy. Některé jsou klasické ruční, ale můžete si pořídit také elektrické, benzinové či akumulátorové. Důležité je vybrat si ty správné nůžky podle toho, na co je budete využívat.

· KLASICKÉ RUČNÍ NŮŽKY
Tyto nůžky se nejlépe hodí na úpravu rostlin, například na zastřihávání růží a všech zelených rostlinek, ale také slabších větviček keřů a ovocných stromů. Využít je můžete také na zastřihávání kořenů při přesazování rostlin.

· ELEKTRICKÉ NŮŽKY
Tyto nůžky se nejlépe hodí na zastřihávání výhonků keřů a živých plotů. Jejich velkou výhodou je vysoká efektivita s menší námahou, ale také to, že jsou lehké do ruky a mají tichý chod. Při jejich používání je však potřeba mít přístup ke zdroji elektrického proudu. Pokud si budete kupovat elektrické nůžky, dbejte při výběru na to, aby byly vybaveny bezpečnostními spínači.

· BENZINOVÉ NŮŽKY
Pokud nemáte přístup ke zdroji elektrického proudu, určitě oceníte nůžky s benzínovým motorem. Jsou poháněny spalovacím motorem, takže s nimi můžete pracovat, kdekoliv potřebujete. Hodí pro pravidelnou úpravu živých plotů a pro dlouhodobé pracovní nasazení.

· AKUMULÁTOROVÉ NŮŽKY
Akumulátorové nůžky nejsou omezeny kabelem, proto jste s nimi mobilnější. Omezeni jste pouze kapacitou baterie, která zpravidla vydrží asi jednu hodinu práce. Tyto nůžky se skvěle hodí na údržbu okrajů trávníků, ale také na zastřihávání keřů a výhonků křovin.