9.2.2022

Domov je tam, kde je láska

Od

Sdílet svůj byt s čtyřnohým přítelem je obvykle velkým přínosem pro duši člověka. Život s tak odlišnou bytostí může být někdy náročný, zvláště pak, pokud není vaše bydlení pro tento účel zařízené. Jak tedy upravit  zařízení bytu, aby se vám tam žilo pohodlně bok po boku?

kočka a pes

Spánek

Oddělené spaní je základem spokojeného soužití s vaším mazlíčkem. Ačkoliv je to jistě rovnoprávný člen domácnosti, nemá ve vaší posteli co dělat. Postel je místem, kde odpočíváte, případně se milujete se svým partnerem. S mazlíčkem v posteli však spánku ubývá na kvalitě, jelikož se formujete tak, aby měl více místa, a na milování můžete rovněž zapomenout, protože vás zkrátka nenechá. Je tedy důležité učit mazlíčka už od začátku, aby spal výhradně ve svém, k tomu určeném pelíšku. U koček bývají oblíbené domečky s kruhovým otvorem, u psů zase klasický pelech, nebo domácí boudička.

Vylučování

Pejska obvykle venčíte, zatímco kočky se venčí samy, nebo v případě výhradně domácích koček, používají kočičí toaletu. Myslete však na to, aby byla toaleta vašeho mazlíčka na takovém místě, kde nebude onen ulpívavý zápach ničemu, a nikomu vadit. Kuchyně, obývací pokoj, ani ložnice, zkrátka nejsou vhodnými místy. Ideální je chodba, nebo koupelna. Záchodek je potřeba čistit co nejčastěji, protože některé kočky odmítají používat znečištěný kočičí záchod, a udělají svoji potřebu na truc někde jinde.

psí pohled

Krmení

I krmení zvířat by mělo mít své místo, a v každém případě je potřeba, aby toto místo bylo stálé. Ideální je obvykle to, když jsou misky na zemi v kuchyni, tudíž jsou po ruce, když je potřeba je doplnit, nebo umýt. Misky musíte mýt pravidelně, nejlépe alespoň jednou denně, aby v nich nevznikaly bakterie, které by mohly vašemu mazlíčkovi způsobit zdravotní obtíže. Vodu je pak potřeba měnit jednou až dvakrát denně.

Hraní

Pokud nechcete mít zničený nábytek, je potřeba mazlíčka od začátku učit, kde si smí hrát. Kočkám pak pořídit škrabadlo, pejskovi zase psí hračky.