20.2.2023

Mít kousek přírody pro sebe.

Od


Letos se mi konečně splnil sen a podařilo se mi pronajmout si malou zahrádku za městem i s maličkým zahradním domečkem. Mám obrovskou radost, ale vím, že mě čeká hromada práce, protože je to je kousek pozemku, na kterém zatím není žádná zahrádka a tak to bude i o fyzické práci s rýčem, lopatou a hráběmi.

Pro začátek si musím rozplánovat plochu, kterou mám k dispozici a navrhnout si, kde budou záhonky. Nevím jestli se rozhodnout pro vyvýšené záhonky nebo zkusit rozrýt kousek pozemku a udělat záhonky na úrovni trávníku. Každopádně to asi bude chtít dovézt trochu kvalitní zeminy.

zahrádka

Chtěla bych pěstovat nějakou zeleninu, pravděpodobně rajčata a cukety, které prý jsou nejméně náročné pro začátečníka. Nejméně jene záhon budou jen květiny, chtěla bych mít levandule, které se dají nasušit na zimu a provoní mi byt. Ale je tu jedna věc, kterou musím vyřešit a to je voda. Mám k dispozici i malý zahradní domek a tak se nabízí využití dešťové vody. Stačí pod okap postavit IBC nádrže a po pár deštích budu mít tento problém vyřešený. Jaro bývá u nás docela deštivé, tak by do léta mohl být IBC kontejner plný vody.

zahrádka

IBC kontejnery jsou vybavené výpustným kohoutem, takže pohodlně vodu naberu do konvice a můžu své záhonky zalévat. Zároveň se tím vyhnu problému, pokud v parném létě vyhlásí město zákaz zalévání zahrad vodou s obecního vodovodního řádu, což už se párkrát v minulosti stalo.

Mít vlastní zahrádku je příjemné nejen proto, že si můžete vypěstovat vlastní zeleninu či ovoce, ale je to i způsob relaxace, kdy při okopávání záhonků, při sledování, jak vše roste, jak květiny začínají kvést, zapomenete na pracovní záležitosti a budete se jen kochat přírodou. Mít kousek přírody jen pro sebe je zvláštní pocit a já jsem napnutá, jak se mi bude dařit. Naštěstí existuje spousta nápadů a rad na internetu, takže mám co studovat a kde se inspirovat.