3.1.2020

Mlýnek na koření dodá vašemu jídlu ten správný šmrnc

Od

Rádi vaříte a používáte při tom řadu koření. Některé jsou sušené a některé jsou čerstvé. Řada koření je ve větších částech. Někdy, aby se uvolnila ta správná a kvalitní chuť koření a bylin, je potřeba koření rozdrtit nebo rozmělnit. Koření je důležité při každém připravovaném pokrmu. Bez koření by jídlo bylo mdlé a z  cela bez chuti. Proto máme pro Vás pár rad jak koření před použitím upravit, aby se z něj uvolnilo to co má. K uvolnění chuti je dobré koření rozdrtit. K rozdrcení nám pomůže mlýnek na koření nebo hmoždíř.
voňavé koření
o   Hmoždíře se používali v dřívějších dobách. Hmoždíř se skládá z misky a tloučku na drcení. Hmoždíř může být vyroben ze dřeva, litiny, mramoru, granitu, keramiky, nerezový, žulový, skleněný a další. Většinou je to odolný materiál. Je to jednoduchý způsob jak koření nebo bylinky rozdrtit na prach. Stačí připravované koření dát do hmoždíře a pomocí tloučku rozmělnit na případný rozměr.
o   Dnes už jsou tyto věci nahrazeny mlýnky na koření. Kde mohou mít manuální ovládání nebo elektrické. Manuální ovládání spočívá v otáčení jedné části na mlýnku. Tím se dostává koření dovnitř a drtí se. Mlýnky se mohou nastavit na určitý rozměr. Od hrubého po jemné drcení. Elektrické mlýnky jsou z cela bez práce. Stačí zmáčknout tlačítko na mlýnku a ten Vám sám namele koření. I tyto mlýnky mají nastavitelnou velikost drcení.
 sušené bylinky
Drtit můžeme hrubou sůl. Jedna z velmi používaných je himálajská růžová sůl hrubá. Nebo pepř celý ať už černý, zelený nebo bílí. Do mlýnku se hodí i nové koření. Mezi bylinky vhodné na mletí je majoránka, bazalka, provensálské koření, tymián, rozmarýn, čili, sušená petržel. Ať už si do mlýnku nasypete cokoli z uvedených věcí, vždy získáme intenzivnější chuť i vůni. Proto jestli ho ještě nemáte doma, rozhodně si ho do vybavení kuchyně pořiďte, neprohloupíte. Vaše pokrmy budou skvělé a celá rodina se do nich hned pustí.