11.12.2018

Autožárovka H7 na silnicích převládá

Od


Jak žárovku vyměnit

Svět je plný paradoxů, kupříkladu stále ještě zbytečně umírají lidé na nedostatek pitné vody, ačkoli jsou jí v oceánech kvadriliony hektolitrů. K paradoxním situacím dochází i při výměnách autožárovek h7nebo h4. Podle litery zákona je musíme ve voze mít, coby náhradní osvětlovací zdroj. Jakmile vlákno praskne a dojde na výměnu média, dostáváme se mnohdy do prekérních situací. Ty bývají někdy dokonce ošidnější, než výměna prasklé duše pneumatiky s pomocí heveru za rezervní kolo. Vyměnit halogenku nebo xenonovku je totiž někdy i oříšek pro servisního mechanika, který musí demontovat kromě světlometu i část karosérie, a vysvětlujte tuto patálii těm, co tvoří zákony a vyhlášky o povinné výbavě v autě.

volha

A jakou autožárovku tam vlastně mám

Chápeme, že ne pro každého je jeho vůz objektem zájmu technické tvořivosti, jsou lidé, kteří skutečně nemají ponětí, jaký motorový olej je pro jejich vozidlo optimální, a dokonce ani neví, jakou žárovku pro svého miláčka pořídit. Ačkoli nemusíte být technicky zdatní, přece jen se vyplatí vyšetřit si pár hodin a prostudovat manuál k vozu a poznamenat si někam podstatné záležitosti, týkající se především provozních kapalin, rozvodů, pneumatik a světlometů. Dnes se nejčastěji využívá jednovláknová žárovka H7, ale stále ještě jezdí auta s dvouvláknovými H4. Buďte také pozorní při výběru parametrů napětí a příkonu, pro osobní vozy platí standard napětí 12 voltů a příkon 55 W.

červené auto

A jak dlouho mi tam vydrží

Životnost je jedním z klíčových parametrů, který je závislý od svítivosti. V zásadě platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší výkon světlomet poskytuje, tím bude kratší životnost. Patrné je to zejména u špičkového modelu Osram Night Breaker, s nímž si skutečně v noci posvítíte naprosto dokonale, ale vydrží jen zhruba 250 hodin. Naproti tomu modely Ultra a Long Life svítí slaběji, ale vydrží vám ve voze mnohem déle. Záleží tedy na tom, co je pro vás prioritní, zda dokonalý osvit, anebo záruka dlouhodobého používání.