9.6.2018

LED žárovky 15 W postupně vytlačují z domácnosti vláknové a kompaktní žárovky

Od

Každý rok se počet nově zakoupených svítidel tohoto typu navyšuje zhruba o 2 miliony prodaných kusů. Prakticky každé osmé až deváté světlo pracuje na principu LED žárovek 15 W a dalších asi dvaceti výkonnostních tříd diod a odhaduje se, že za deset let LED technologie prakticky ovládnou evropský trh. Životnost těchto světel je ve srovnání s vláknovými žárovkami několikanásobně delší, přesto však není neomezená a tím pádem se začnou plnit odpadové kontejnery novým typem recyklovatelného odpadu.
položené žárovky.jpg

Odpadové hospodářství se připravuje na rozsáhlé změny

Rozvíjející se technologie polovodičových diod bude vyžadovat zásadní změny v odpadovém hospodářství. Jak se ukazuje v posledních pěti letech, se vzrůstajícím zájmem o tento typ osvětlení narůstá i počet výrobků, které ukončily svou životnost a ocitají se v kontejnerech. V lepším případě ve speciálních červených boxech pro elektroodpad, v tom horším mezi komunálním odpadem.
země v žárovce.jpg

Česká republika však není na nový typ elektroodpadu dostatečně připravena, dalo by se říci, že podobná situace panuje ve všech státech Evropské unie. I přes některé nedostatky v českých rodinách se Češi naučili třídit odpad v poměrně značné míře, například v roce 2017 skončilo ve speciálních kontejnerech necelých 800 tun žárovek a zářivek. Přibližně jednu desetinu tvořily technologie LED. Český trh zpracování elektroodpadu je prozatím nedostatečný, ovšem první recyklační linky již v republice existují, např. příbramská firma ročně zpracuje zhruba 8 tun materiálu osvětlovací techniky.
řada žárovek.jpg

Do deseti let naroste podíl polovodičového odpadu výraznou měrou

Diodové žárovky, panely a halogeny prozatím končí v odpadových kontejnerech v relativně malém počtu, neboť jejich životnost je výrazně delší, než u starších typů osvětlení, ale v horizontu pěti až deseti let se dá očekávat výrazný vzestup odpadu tohoto typu. Tehdy přijde tzv. první a druhá vlna konce životnosti svítidel prodávaných v letech 2007 – 2017.