12.10.2020

Pro kvalitní spánek zvolte kvalitní matraci

Od

Dosloužila vám vaše postel a máte v plánu pořídit si novou? Pak myslete na to, že není důležité to, jak bude vaše lůžko vypadat, ale především je potřeba dbát na jeho výběr. Nezáleží ani tak na rámu postele, jako spíše na kvalitě matrací.

Při výběru matrace se určitě vyplatí věnovat velkou pozornost hned v několika směrech. Nejde jen o to, aby se nám matrace na první pohled líbila, je třeba si uvědomit, že na ní strávíme celou noc, a tak by měla mít požadované parametry, které nám zaručí kvalitní spánek.

Měkká nebo tvrdší?
Od tvrdosti matrace se odvíjí to, jak pohodlně se nám bude ležet. Tuhost je potřeba volit podle váhy toho, kdo na ní bude v noci spát. Pro těžší osoby je vhodnější matrace pevnější, pro hubenější může být měkčí. Záleží samozřejmě také na osobním pocitu, někdo se rád do lůžka zaboří, jiný má zase rád pod sebou pevnější materiál. A protože je každý člověk jinak těžký, nebo má jiné své osobní požadavky, je možné, že si do ložnice na manželskou postel vyberete i dvě různě tvrdé matrace.

Šířka, výška a délka
Nepodceňujte ani správný výběr parametrů. Pokud se nechcete v noci krčit a mačkat, měli byste zvolit minimální délku matrace tak o 20 centimetrů delší, než je výška ležící postavy. Šíře by pak měla být alespoň 90 centimetrů. Výška matrace je dána především složením jejího jádra.

Nejmenší výška bývá zpravidla 15 centimetrů, větší komfort přináší matrace o výšce 20 centimetrů. Kvalitní matrace však mohou být vysoké až 40 centimetrů.

Pěnové nebo pružinové
Pružinové matrace se dnes kombinují s dalšími vrstvami, jako například ovčí vlna, koňské žíně nebo vrstvami pěny. Pěnové matrace však dnes ve výběru vedou. Zvolená pěna může mít různou kvalitu a různé stupně tuhosti, a toho se využívá při skladbě celé matrace. Pěna také mívá antibakteriální a antialergické vlastnosti, některé se pyšní i systémem zvýšeného provětrávání, což jistě ocení ti, kteří se nadměrně potí.
Nezapomeňme, že matrace by měla řádně dýchat, proto by měla být položena na pevném prkenném nebo lamelovém roštu.

Pokud si správně vybereme všechny parametry postele a matrací tak, aby nám co nejvíce vyhovovali, můžeme se těšit na to, že se naše tělo během spánku zregeneruje a načerpá novou sílu, a my se díky tomu vyspíme do růžova a budeme se probouzet odpočatí a plní energie.