25.10.2020

Bojíte se Alzheimera?

Od

V poslední době se o Alzheimerově nemoci častěji píše a mluví. Je to tím, že toto zákeřné onemocnění je diagnostikováno stále více lidem a tím, jak populace stárne, nabylo rozměrů celosvětové pandemie.

Příběhy lidí takto postižených nás přímo děsí. Málokdo si umí představit, že by se neorientoval ve vlastním bytě nebo by dokonce nepoznával svoje nejbližší. Může za to úbytek mozkových buněk, které se začínají poškozovat už po 65. roce života, a to u každého dvacátého člověka!

DÁ SE TOMU ZABRÁNIT?
Příčiny Alzheimarovy choroby nejsou jasné, ví se pouze, že čím je člověk starší, tím stoupá riziko, že jej postihne. Také více nemocných jsou ženy, k riziku přispívá kardiovaskulární onemocnění, cukrovka i vážný úraz hlavy. Nezanedbatelná není ani dědičnost, zvláště objeví-li se nemoc už ve středním věku.

Ochranným faktorem rozhodně je tělesná aktivita a trénování mozku. Proto trapte svoje mozkové buňky křížovkami, rébusy a různým sebevzděláváním.

POMALÝ A PLÍŽIVÝ NÁSTUP NEMOCI
Je třeba rozlišovat normální zapomínání a roztržitost od případu, kdy Vaše babička zapomene, že dnes uvařila, ztratila se ve vlastní ulici nebo odklidila žehličku do ledničky.

Okolí by tedy mělo být všímavé a zařídit takovému člověku odborné vyšetření včas, aby se průběh nemoci dal co nejvíce zpomalit. Bohužel kolují různé nesmysly, které tomu často zabrání – jako že nemoc se vyléčí a ztráta paměti je přece přirozenou součástí stáří.

SPOUŠTĚCÍ MECHANIZMUS
Fáze, kdy se vzpomínky ztratí, jsou zřejmě způsobeny poruchou komunikace mezi jednotlivými mozkovými částmi. Vědci se proto snaží identifikovat mechanizmus, kterým se paměťový deficit stupňuje.

Proto musí zachytit časový průběh a přesný nástup choroby, který je velmi kolísavý. Umělou stimulací by pak mohli sesynchronizovat jednotlivé fáze. Doufejme, že budou úspěšní, aby už tahle zatracená nemoc nepostihla další generace.