12.8.2018

Umělá inteligence si razí cestu do našich životů čím dál častěji

Od

Věděli jste, že již umělou inteligenci, o které tolik snili lidé v předešlých dobách, používáte skoro běžně? Možná i každým dnem? Ať už je to Cortana, Alexa, Siri ve vašem telefonu či počítači nebo je to vyhledávač na internetu, všechno je to ovládáno samostatnou umělou inteligencí, která se neustále vyvíjí, učí a přetváří se. Samozřejmě, občas slyšíme někoho mluvit o tom, že se testuje umělá inteligence či se děje něco dalšího, co vypadá jako sci-fi. Ono to již dlouho takové sci-fi není, každodenní realita. A AI bude neustále pronikat dál a dál. Je jen otázkou času, než se skutečně „sžijeme“ v celé naší životní délce s inteligencí.
žena robotka.jpg

Proč se toho nebát

Umělá inteligence nám nabízí netušené možnosti, kterých bychom nedosáhli tak rychle. Výzkum AI přinesl hned několik přelomných poznatků a to za tak krátkou dobu, že to udivuje i samotné vědce. Dokonce i sama tvoří a reprodukuje se. AI, která byla stvořena jinou AI, je naprosto něco jiného, dotyční výzkumníci ani netušili, že je něco takového možné, ba na takové úrovni, kterou nové „dítě“ předvedlo. Internetové vyhledávače vám tak budou například vyhazovat relevantnější výsledky hledání než nyní, budou si pamatovat vzorec vašeho písma a dle toho se vám budou uzpůsobovat. Budou si pamatovat váš hlas, co máte rádi a neradi. Nabízí to hlavně spoustu otevřených dveří pro byznys každého druhu, který se takhle může posunout na dosud nečekaná místa.
ruce u hlavy.jpg

Manuální samostatná práce je ještě daleko

Umělý mozek by sice byl, chybí však ještě schránka, která by dokázala pojmout takovou inteligenci a adekvátně reagovat. ale již napovídá, kde se vlastně takový mozek může uchytit i bez těla a dokáže tam docela dobře působit, ne-li odvádět práci líp, než kdyby se na stejné místo dosadil člověk, který potřebuje roky vzdělání a zkušeností, aby se mu vyrovnal.