7.5.2023

Zabavte své ratolesti starými osvědčenými hrami

Od

Že dětem chybí zábava v retro stylu? Zcela určitě. Retro, to je jen slangový výraz pro dobu, kterou mnozí z vás pamatují, a teprve s odstupem času zjišťujeme, že některé jevy nebyly zas tak hloupé, jak by se mohly zdát. Neměli jsme zkrátka ani mobily, ani notebooky, ale dokázali jsme se zabavit a být šťastní. Naše děti a vnoučata by se k některým osvědčeným hrám mohla vrátit.

holčička s míčem

Oblíbené dětské hry za socialismu

Skákací panák – křídou namalovaní panáci se objevovali před domy na silnici poměrně často, před půl stoletím byl minimální provoz na obecních komunikacích a děti si mohly výborně procvičit svalové partie celého těla. Skákací panáci se totiž vyznačují zajímavým trikem – abyste zvládli celou sestavu, musíte nejen hopsat, ale zároveň se i otáčet, a tím zaměstnáte i ruce a trup, krční a bederní páteř.
holka u kočky

Míčová školka – velmi častá zábava na panelových sídlištích, kde byl dostatek místa pro hry s míčem. Ten se házel buď o stěnu domu, nebo o umělou zeď pro nácvik tenisových dovedností. Hra spočívala v postupném plnění úkolů s míčem, např. hody o zeď, chytání míče jednou rukou, házení s otočkou, podhazování nohou, vyhazování a chytání s tleskáním, s odskoky o zeď apod. Do hry se také častokrát zapojovali i dospělí. Obdoba školky s míčem se hrávala i se švihadlem.

Přebíraná – vynikající zábava, která bystří smysly, procvičuje paměť a fantazii. Základem je barevný provázek nebo pletací příze, kterou spojíte tak, aby vznikl kruh o průměru zhruba 30 cm. Provázek navléknete na obě ruce mezi prsty a spoluhráč jej pak uchopí do prstů tak, aby si jej tzv. přebral do svých rukou. Záleží přesně na místě úchopu a mezi prsty pak vznikají zajímavé obrazce. Hru lze provozovat velmi dlouho, pokud jste však nepozorní, velmi rychle skončí. Jednotlivé figury se také dříve pojmenovávaly, např. jako kolébky, moře, oko, psaní, houpačka atd.