21.2.2019

Internet může odvádět pozornost

Od

Internet patří rozhodně k hlavním fenoménům současné doby. Ještě zhruba před dvaceti pěti lety byl záležitostí pouze několika českých univerzit, ale jak se zlepšovalo připojení, jeho možností si začalo užívat více a více lidí až se dostal prakticky všude. Dnes již není potřeba k tomu, abychom mohli na internetu surfovat ani počítač, bohatě postačí mobil za dvě tisícovky nebo tablet. Stačí mít jen kde se připojit. A to je jednou z příčin, proč hlavně mladší školáci mají takové problémy se soustředěním se na učivo.
pc a čaj na táce

Negativní působení

Mnoho rodičů má za to, že na internetu se závislost vytvořit nedá, a proto dětem v případě zlobení nebo špatných známek zakazují pouze hraní na počítači, nikoliv však přístup na celosvětovou síť. Závislost si ale člověk může vytvořit prakticky na čemkoliv, internet tedy rozhodně není žádnou velkou výjimkou. To samozřejmě platí jak pro dospělé, tak hlavně pro děti, kteří jsou k závislostem daleko více náchylné. A dle mnoha školských odborníků z řad psychologů je to právě neschopnost dlouhodobě zůstat bez internetu, která může za horší soustředění při výkladu výuky i při samostatném učení.
růžová obrazovka
Jak z toho ven?
Pokud jsou dnešní děti tak závislé, je tedy více než vhodné je z toho dostat. To samozřejmě není příliš jednoduché, je-li to tedy vůbec možné. Jen málokdo si dnes dokáže představit si svůj život bez internetu, zvláště pak dítě. Nejde pochopitelně o jediný faktor, kvůli kterému je současná mládež nesoustředěná na studium. Velkou roli v tomto problému hrají i samotní učitelé, kteří nejsou mnohdy schopni podat výklad látky zajímavým a chytlavým způsobem, který by dokázal žáky alespoň na chvíli zaujmout. Vzhledem k tomu, že si kantoři nepozornosti svých žáků samozřejmě všímají, sami pak bývají nervózní a jejich schopnosti se tím velmi razantním způsobem snižují. Dá se tak říci, že jde o začarovaný kruh, ve kterém jsou uvězněni nejen nesoustředění studenti.