3.11.2018

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a čištění vířivky

Od

Výrobci bazénů a vířivek se snaží o to, aby jejich produkty měly co nejmenší nároky na údržbu, přesto nejsou úplně bezúdržbové. Do hry vstupuje teplá voda a ta jako nosné médium pro různé mikroorganismy a minerální látky má svůj neblahý vliv na technologická zařízení, vířivky nevyjímaje.

whirpool

Dbejte na kvalitu vody

Základním měřítkem kvality je kyselost či zásaditost, neboli hodnota pH. Měla by se pohybovat v rozmezí 7,1 – 7,7, přičemž vyšší hodnoty na stupnici jsou více zásadité a nižší naopak kyselé. Hodnota pH je klíčovým prvkem pro aplikaci whirlpoolové chemie, jsou to desinfekční prostředky, které zabraňují množení patogenních bakterií, virů a dalších mikroorganismů. Pro tyto účely slouží buď chlorové tablety, ionizace, případně solinátor, který rozkládá elektrolýzou roztok mořské soli v nádrži. Měli bychom však mít na paměti, že se do vířivek nesmí používat klasická bazénová chemie, která je koncipována pro teplotu vody určenou pro plavání, tedy mnohem nižší.

Výměna vodní výplně

Jestliže je váš whirlpool v provozu celoročně, je nutné minimálně třikrát v průběhu této doby provést kompletní výměnu vody a čištění vířivky. Většinou se tato procedura provádí na podzim a na jaře. Současně s tím se čistí technologické vybavení vířivky speciálními chemickými přípravky a nesmíte zapomenout ani na čištění filtrace. Filtrační zařízení by se mělo čistit v pravidelných intervalech zhruba čtyřikrát do měsíce.

textura

Nezámrzná teplota

Vířivky si lidé pořizují především kvůli dokonalé relaxaci a uvolnění, pocitu blaženosti, a tento rituál si dopřávají samozřejmě i v zimním období. Horká lázeň s bublinkami na zimní zasněžené terase je nesmírně romantická. V průběhu zimy se doporučuje udržovat stálou teplotu vody nezámrzným systémem, většinou se nastavuje na 15 stupňů Celsia, a jestliže klesne teplota pod 10 stupňů, automatika vodu ohřívá. Roste tím sice spotřeba energie, ale u tepelných čerpadel jsou tyto hodnoty zanedbatelné. Je navíc známo, že nepřetržitý provoz zařízení prodlužuje jeho životnost.