7.5.2023

Vyměnit devizy ve směnárně, nebo v bance, co je výhodnější?

Od

Směnárny vznikly jako alternativní volba bankovním službám, podobně, jako třeba poskytovatelé nebankovních půjček. Aby mohly směnárny obstát na trhu, musely zákazníkům nabídnout něco, co v bance nenajdou. Banka je ovšem instituce, která se těší mimořádné oblibě z hlediska bezpečnosti prováděných transakcí. Máte-li pocit, že Vás ve směnárně ošidí, nebo že zrovna natrefíte na nějaký padělek, zvolte raději bankovní přepážku. Budete mít jistotu, že se tu s padělanými bankovkami v podstatě vůbec nesetkáte. Směnný kurz cizích měn vůči české koruně je v bance uváděn přehlednou formou a navíc celé prostředí působí na klienta seriózním dojmem. Transakce neprobíhá někde venku na ulici u stahovacího okénka, nebo v prostorách, které uvnitř připomínají mobilní buňku.
kovový kufr

Banka je sice dražší, ale bezpečnější

Na druhou stranu ve směnárně zas můžete ušetřit značnou sumu, neboť bankovní kurzy jsou vůči směnárnám pro zákazníka méně výhodné. U malé částky je rozdíl nepatrný, ovšem budete-li měnit peníze třeba na čtrnáctidenní dovolenou, např. částku 600 euro, v bance zaplatíte klidně o pět set korun víc. Záleží tedy na tom, zda budete směnárně důvěřovat, nebo zda raději zvolíte bezpečnější bankovní variantu.
mince a bankovky

Porovnejte raději více nabídek a zbytečně nespěchejte

Každopádně ať v bance, či už ve směnárně, dávejte pozor na ceník služeb a všechny přidružené informace, které se směnou souvisí. Pečlivě pročítejte všechny dostupné údaje, abyste odvodili skutečnou směnnou částku, a to včetně všech poplatků. Nepleťte si také výrazy „nákup a prodej“, zaměřte se na výraz „prodej“, to je kurz, za který vám směnárna peníze smění, tedy „prodá“.  Neměli byste také zbytečně spěchat, zamířit do první směnárny a rychle peníze vyměnit, mnohem rozumnější je navštívit více směnáren nebo bankovních ústavů a porovnat nabídky mezi sebou. Pamatujte na to, že směnárny si kurz určují tak, aniž by byl primárně závislý na kurzu České národní banky.