24.4.2021

Vlastní autodílna? Jak postupovat?

Od

Snad každý zapálený opravář automobilů či zkušený mechanik touží po vlastní autodílně, kde by se mohl naplno věnovat svému řemeslu. Pořízení vlastní autodílny není ale ani zdaleka tak jednoduché, jak si možná myslíte. Bude zapotřebí spoustu odhodlání a nemalé finanční prostředky, aby se tento sen proměnil ve skutečnost. Jak na takovou autodílnu pohlíží zákon, jaké podmínky je potřeba dodržet a jaké vybavení pořídit?

nová autodílna

Začněme napřed místem, které je pro každé podnikání klíčové. Provozovna by ideálně neměla stát v bezprostřední blízkosti obytných a kancelářských budov. Případný hluk a zápach by totiž mohl být trnem v oku všech zúčastněných. Provozovna musí být zřízená v prostorech, které jsou zkolaudovány dle platného stavebního zákona a jsou také náležitým prostorem označeny. Objekt musí splňovat veškeré technické, hygienické a bezpečnostní normy. Jinak bude investice ještě o poznání vyšší. Nezapomínejte ani na parkovací místa v blízkosti provozovny, dříve nebo později je jistě oceníte. Je zapotřebí také určit odpovědnou osobu, která bude na celý provoz dohlížet a jednat s úřady.

V posledních letech je velmi často skloňovaný pojem ekologie a jinak tomu není ani v případě automobilového průmyslu. Je zapotřebí zpracovat plán, jak bude nakládáno z nebezpečným odpadem a jaký dopad bude mít provozovna na životní prostředí. Myslete ekologicky už při samotné realizaci provozovny, bude vám nakloněno daleko více potencionálních zákazníků.

výměna kola

A jak je to s vybavením? To už zákon nijak blíže nespecifikuje, je tedy vždy na vlastním uvážení a finančních možnostech majitele provozovny. Základní vybavení asi není zapotřebí nijak dlouze představovat. Slyšeli jste však o stavitelném výstružníku, olejovém hospodářství nebo startovacím vozíku? Nezbytné vybavení, které dříve nebo později při své náročné práci zaručeně oceníte.